אימון אדלריאני

אימוןכולם מבקשים להגשים את עצמם ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם. דבר זה מקבל ביטוי ברצון להגשים את חלומות הילדות או השאיפות שהתגבשו במהלך החיים.

יחד עם זאת, דבר זה ניכר גם בפרטים הקטנים יותר בשגרת החיים, בהתנהלות היומיומית ובאינטראקציה הבינאישית. באמצעות שיטות האימון האישי השונות, ביניהן אימון אדלריאני, ניתן להגשים את המטרות ולממש את אותו פוטנציאל.

טיב האימון האישי

לפני שנבחן מהו אימון אדליראני ואיך הוא יכול לסייע, כדאי לבחון את האימון האישי בכללותו.

האימון האישי החל את דרכו בשנות השבעים של המאה הקודמת מתחום הספורט ומאז חדר אל כל תחום אפשרי. בין היתר, הכלים הנרכשים במהלך האימון יכולים לסייע בתחום התעסוקה והקריירה, בזוגיות ובלימודים.

האימון האישי מתבסס על עקרונות פסיכולוגיים והתנהגותיים, אך גם נשען על כלים רוחניים יותר.

כלל האימונים באשר הם מאפשרים למתאמנים לממש את המטרות העומדות לנגד עיניהם תוך זמן קצר, כמו גם לרכוש כלים המסייעים להתנהלות טובה יותר במהלך היומיום.

עם השנים, התפתחו שיטות רבות של אימון אישי, כל אחת מבוססת על עקרונות אחרים ומנווטת את המתאמנים על פיהם. אחת משיטות אלו הנה אימון אדלריאני.

תולדות אדלר

אימון אדלריאני מבוסס על שיטתו של אלפרד אדלר, אבי השיטה האינדיבידואלית. אדלר עסק בתחילה הרפואה, אולם עבר לתחום הפסיכותרפיה. בתחילה, היה תחת חסותו של פרויד, ואף כיהן זמן מה כנשיא האגודה הפסיכואנליסטית. עם זאת, בעקבות מחלוקות חוזרות ונשנות עם אסכולה זו, הוא פרש מתפקידו.

בתחילת המאה העשרים הוא ייסד את השיטה האינדיבידואלית, הדוגלת בסובייקטיביות ובאלמנט הבחירה של האדם. על פי גישה זו, המטופל הוא זה שיוצר את המציאות שלו ולכן, ברגע שהוא משתנה, כך גם המציאות משתנה. בניגוד לטיפולים פסיכולוגיים אחרים, המשנה האדלריאנית אינה מתמקדת בעבר, אלא בהווה ובעתיד של המטופל, ובכך אפשרויות הבחירה שלו רבות יותר.

העקרונות המנחים של אימון אדלריאני

אימון אדלריאני אינו מציע טיפול פסיכולוגי המבוסס על השיטה האינדיבידואלית, אלא מציע אימון קצר טווח וממוקד, הנשען על עקרונות השיטה ומאפשר למתאמן לשנות את מהלך חייו בהתאם. העקרונות העיקריים של אימון אדלריאני הנם שוויון, בחירה, סובייקטיביות, מטרתיות וחברתיות.

כל אחד מהעקרונות הללו מסייע בכלל תחומי החיים, ומאפשר לממש את המטרות המסוימות שהמתאמן מבקש לממש. לדוגמא, עקרון השוויון מסייע לבחון את האינטראקציה הבינאישית מתוך אמונה כי כל האנשים שווים, ללא כל קשר למעמד, לכסף או לגיל, ולשפר אותה בהתאם.

מעבר לכך, בזכות הכלים הללו, אימון אדלריאני מסייע לפרש ולהגיב באופן טוב יותר מצבים שונים בחיים, לבחון את הבחירות השונות שנעשו, להגשים את המטרות השונות ולראות כיצד המתאמן יכול לתרום ולהעשיר את החברה אליה הוא שייך.

אימון אדלריאני – הלכה למעשה

כמו שיטות אחרות, גם אימון אדלריאני הנו קצר יחסית ולרוב נמשך 12 שבועות. בתחילה המאמן בוחן את חיי המתאמן, על כל התחומים והרבדים השונים שלהם. הסיבה לבחינה מדוקדקת זו היא כי אימון אדלריאני דוגל בגישה ההוליסטית, על פיה האדם הנו מכלול של תחומים ותכונות. לאחר בחינה זו, ניתן לראות מהו התחום הדומיננטי בו צריך להתמקד ואותו צריך לשפר.

לאחר מכן, המאמן והמתאמן מציבים מטרות וצעדים הכרחיים להשגתן. לצד אלו, נבחנים תחומי החיים האחרים, תוך סיוע של הכלים האדלריאנים. אימון אדלריאני כולל 12 מפגשים שבועיים. בדרך כלל, המפגש הראשון והשני יתקיימו פנים מול פנים, בכדי שהמאמן יוכל להכיר את המתאמן ולבחון יחד עמו את המטרות הנדרשות להגשמה. לאחר מכן, ניתן לקיים את המפגשים גם באופן טלפוני או באופן משולב. כל זאת, בהתאם להעדפות של המאמן והמתאמן.

איילה אילנה גבאי

איילה אילנה גבאי

איילה אילנה גבאי קוצ'רינג ומטפלת ב-Nlp/ אימון וטיפול משולב וממוקד. העלאת הביטחון והדימוי העצמי

התקשרו עכשיו!
פורטל אימון אישי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!