גירושין בהסכמה – לסיים את הקשר בדרכי נועם

יש אנשים שמעלים לנגד עיניהם באופן כמעט מיידי תרחישים של מאבקים ממושכים בבית המשפט כשהם חושבים על המילהגירושין בהסכמה "גירושין". זוהי כמובן אפשרות, שלמרבה הצער הופכת לכורח המציאות בהרבה מאוד תרחישים. אבל זוהי לא האפשרות היחידה.גירושין בהסכמה נחשבים לדרך העדיפה והמומלצת יותר לסיים את הגירושין, מה גם שיש לה כמה יתרונות מובהקים עבור כל אחד מהצדדים והתא המשפחתי כולו.

מה הם גירושין בהסכמה?

גירושין בהסכמה, כפי שאפשר להסיק משמו, הוא מצב בו בני זוג שמחליטים "לפרק את החבילה" עושים זאת בצורה של הסכם המקובל על כל אחד מהצדדים. הסכם זה כולל בתוכו את כל הסוגיות העומדות באופן טבעי בליבת מקרי גירושין, לרבות הסכמה של הבעל למתן גט, חלוקת רכוש בין בני הזוג, דמי מזונות אישה וילדים, משמורת ילדים, הסדרי ראייה וכן הלאה.

ניתן להגיע למצב של גירושין בהסכמה באמצעות מעורבות וחתירה לפתרון של בני הזוג עצמם, אם כי בדרך כלל נהוג להכניס למשוואה גורם מקצועי נוסף: עורך דין הבקיא בתחום של דיני משפחה, או לחלופין מגשר מוסמך. העזרה של בעלי המקצוע האלה חיונית גם כאשר בני הזוג סבורים שהם יכולים להגיע להסכם בכוחות עצמם, או אפילו כשהם מגבשים כבר הסכם ראשוני.

לא קשה להבין מדוע. באמצעות הסיוע של עורכי דין ומגשרים אפשר להבטיח שהסכם הגירושין יעמוד בכל הדרישות שהופכות אותו לתקף, כך שהוא יקבל בסופו של דבר את אישורם של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. הליווי המשפטי יביא להתאמה של ההסכם למקרה הספציפי, וגם יבטא במידה מסוימת את הצרכים והרצונות של כל אחד מהצדדים. העיקרון המרכזי בתחום, שיכול להיות רלוונטי כמובן גם בהסכמי גירושין, הוא טובת הילדים – החיפוש אחר הפתרון המיטבי עבור התא המשפחתי כולו בנסיבות הספציפיות של המקרה.

מהם היתרונות הטמונים בהליכי גירושין בהסכמה?

גירושין בהסכמה הוא הדרך הידידותית יותר לסיים את היחסים הזוגיים, לרוב מבלי להיכנס למלחמות של ממש מול אדם שלקח חלק מרכזי במסע החיים, ושיש כלפיו קרוב לוודאי רגשות עזים גם כעת (לכאן או לכאן). בני זוג רבים מעדיפים לפנות להליך של גירושין בהסכמה מתוך ידיעה שזה עשוי להפוך את התהליך למעט פשוט יותר עבורם ולמנוע פגיעה אפשרית בצד השני.

בנוסף לכך, הסכם הגירושין מגדיל את הסיכויים שההחלטות שמתקבלות בסופו תהיינה האידיאליות עבור בני הזוג במצב הנתון. סביר מאוד להניח שיהיה כאן צורך בפשרה מסוג זה או אחר, אבל לא מדובר כאן על החלטה הניתנת על ידי גורם אובייקטיבי, לעיתים בצורה שאינה הוגנת או שאינה מתאימה באופן מלא להורים ולילדים.

קשה להתעלם מכך שהמערכת המשפטית הנוכחית בישראל רחוקה מלהיות יעילה ולתפקד היטב. בני זוג שמתחילים הליך משפטי עלולים להיכנס למסע ארוך מאוד, שנמשך חודשים ארוכים או שנים, עד לקיום הדיונים ולקבלת הפסיקה. מעבר לקושי הפיזי והרגשי לקחת חלק בתהליכים ממושכים ומייגעים כאלו, מדובר כאן בתקופה ארוכה של אי ודאות, בה ייתכן שצדדים שונים במשפחה – בין אם בני הזוג ובין אם ילדיהם – ייפגעו בדרכים שונות.

למרות שההליכים של גירושין בהסכמה כרוכים בתשלום, כאשר מערבים אנשי מקצוע כגון מגשר גירושין או עורך דין, כפי שמומלץ לעשות, סביר מאוד להניח שהעלויות הכלליות של התהליך תהיינה נמוכות משמעותית בהשוואה למקרים המגיעים לבין כתלי הערכאות המשפטיות הרלוונטיות.

מקורות מידע:

גירושין בהסכמה – הדרך הטובה ביותר לנהל פרידה. מאת: עו"ד ומגשרת מיה שפילמן

Advantages and Disadvantages of Divorce by Mutual Consent

 

אולי יעניין אותך גם:

אימון אישי לגרושים – להתמודדות וסיוע

גישור משפחתי לפתרון בעיות

איילה אילנה גבאי

איילה אילנה גבאי

איילה אילנה גבאי קוצ'רינג ומטפלת ב-Nlp/ אימון וטיפול משולב וממוקד. העלאת הביטחון והדימוי העצמי

התקשרו עכשיו!
פורטל אימון אישי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!