מהי שפת גוף?

לקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים

שפת גוףשפת גוף נהוגה בקרב חברות, דתות וקהילות ברחבי העולם. יש בה מן המשותף, אפילו יותר משיש למילים. שפת הגוף היא השפה ללא המילים. היא נוכחת באופן ברור גם במקרים בהם היא לא מתפקדת כתקשורת לפי הגדרתה.

באמצעות שפת הגוף ניתן להבחין בתהליכים נפשיים אותם חווה האדם. אנחנו משתמשים פחות בשפת גוף כאמצעי תקשורת, אלא היא מציגה עבורנו את מה שאמור להיות נסתר וחבוי. לרוב שפת הגוף נלווית אל השפה המילולית וזוהי בעצם ההתנהגות הטיפוסית של כלל האנשים בעולם.

להביע את עצמך באמצעות שפת הגוף

בכל מפגש אנושי מתרחשת שפת הגוף, כחלק בלתי נפרד מההתנהגות. בני האדם מודעים באופן חלקי לשפת הגוף שלהם, לעתים משתמשים בה באופן גלוי ורצוני ולעתים זהו אינסטינקט בלתי נשלט ובלתי רצוני של הגוף.

בזמן שיחות המתקיימות בין קבוצת אנשים ניתן להבחין בשני סוגי תקשורת: תקשורת מילולית ותקשורת באמצעות שפת גוף- תנועות גוף, תנועות ידיים, הבעות פנים, מבטי עיניים וכדומה. צורת התקשורת בה מועברים מסרי השיחה באופן החזק ביותר היא שפת גוף.

אנשים המכירים את רזי התקשורת באמצעות שפת הגוף, יודעים לגרום לאנשים אחרים דברים שונים לגמרי ממה שבאמת וכל זה במודעות מלאה. מנגד, יכולים הם להבין היטב את הדברים שהאחרים משדרים.

תקשורת ורגשות חוברים זה אל זה

השימוש בשפת הגוף אינו דבר שצריך להשקיע בו וללמוד אותו לעומקו, אלא שהוא נמצא אצל כל האנשים מרגע היוולדם. זוהי שפה לכל דבר, כאשר תחילתה הוא בשלב הינקות, בו התינוק מתקשר עם אמו באמצעות גופו, בכל מקום בעולם ובכל זמן.

זוהי השפה הרגשית ההתחלתית והבסיסית ביותר שלנו כבני אדם. באמצעות תנועות הגוף, המבטים והליטוף, התינוקות חשים את אמם והיא חשה אותם- משדרים אהבה, רצון לחום, רעב, כעס, עצבות ועוד.

מכיוון שלשפת גוף יש מקורות עמוקים הטבועים בכל אדם, היא הופכת להיות בעלת כוח אדיר בגילוי רגשות ותחושות, יותר מהשפה המילולית, המשמשת אותנו בתקשורת בינאישית. על כן פשוט יותר להשתמש בצורה זו של תקשורת כדי שנוכל להביע את המחשבות והרגשות, בעוד שבאמצעות המילים, המשימה אינה תמיד קלה לביצוע.

לרוב, השימוש בשפת גוף נעשה בצורה בלתי מודעת, תוך כדי דיבור במילים ואז מתגלים מעל פני השטח כל המחשבות והרגשות. אם למשל אדם כועס ורוגז ומדבר בקול רם, תנועות הידיים שלו יכולות להיות חדות, פניו יהיו זעופות וגופו יהיה דרוך. לעומת זאת, אם האדם נינוח ושליו, הוא ידבר בשקט וברוגע ותנועות גופו יהיו רכות ועדינות ופניו יראו נועם, תופעות אלו אופייניות במיוחד בראיונות עבודה.

אנשים שיודעים לקרוא את שפת הגוף, תוך כדי השיחה עם האדם השני או לאחריה, מסוגלים להבין את מחשבותיו, מה ניסה לומר ומה הוא מרגיש והכול כתוצאה מצפייה במה שעל פני השטח.

שכנוע האחר באמצעות שפת גוף

אנשים מתחככים ומתקשרים אחד עם השני מדי יום במהלך חייהם. במהלך החיכוך האנושי, אנחנו מנסים כל העת לשכנע את האחר בדברים שאנחנו רוצים, חושבים וכדומה. השכנוע נובע מתוך הרצון להתחבב על האחר ולכן אנחנו צריכים לחדור אל הרגש של אותו אדם אחר ופחות אל השכל הישר שלו.

הרצון לשכנע אמנם קיים, אך הצד השני לא תמיד רוצה להיות משוכנע, כי אז הוא עלול להרגיש כמי שנכנע לרצון האחר. הדרך הטובה ביותר לשכנע היא באמצעות שפת גוף, כאשר אנחנו מודעים אליה ומבצעים אותה מתוך כוונה מלאה. הצד השני לא יראה אותה תמיד ולא בהכרח יבין את הרצון הסמוי אשר עומד מאחוריה.

אזורי עבודה:
התקשרו עכשיו!
פורטל אימון אישי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!