NLP – דמיון מודרך

לקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים

Neuro-linguistic programmingמוח

אופן ההתנהגות שלנו עם הסביבה ועם עצמינו נעוץ כולו בזיכרונות שלנו. אם ניגע בזיכרון, נוכל אולי לשנות משהו ברגש המתלווה אליו.

עד כמה משקף הזיכרון שלנו את המציאות העכשווית? אם יכולתם לנוע לאחור בזמן, לאילו רגעים הכי הייתם רוצים לחזור? איזה ידע או יכולות יש לכם היום ולא היו לכם אז?  האם ניתן לשנות משהו בחלק מהזיכרונות שלכם באופן שיגרום לשינויים במציאות בה אתם חיים כיום?

יוצרים מציאות חדשה באמצעות ה- NLP

על אפקט הפרפר שמעתם? זה שלקוח מתחום תורת הכאוס, ומייצג מקרה פרטי בו אפילו משק עדין של כנפי פרפר עשוי ליצור שינויים באטמוספרה, שינויים שבסופו של דבר של דבר יגרמו להופעת סופת טורנדו  כנפי הפרפר מייצגות שינוי קטן בתנאי ההתחלה של המערכת.

הכנפיים גורמות לשרשרת מאורעות המובילים לתופעה בקנה מידה גדול. אז מה היה קורה לו הייתם יכולים לחזור בזמן ולשנות משהו בזיכרונות העבר שלכם?  האם שינוי שכזה יוכל להשפיע על עתידכם ומערכת האמונות שלכם?

שיטת ה NLP, פותחה על-ידי ריצארד בנדלר וג ון גרינדר בשנות ה70. בנדלר שאל את עצמו האם בכלל יש מציאות? לדבריו, המציאות קיימת רק בתוך המוח שלנו. הוא הבין, כי ניתן לשנות את פני ההיסטוריה האישית שלנו וליצור "מציאות" חדשה.

הדגמה: חשבו על משהו שקרה לכם היום בבוקר, כעת עיצמו את העיניים וחושו את החוויה בכל החושים.

לאחר מכן חשבו על משהו שלא קרה, אבל יכול היה לקרות. האם הייצוג זהה מבחינת ראיה, שמיעה ותחושות? סביר להניח שלא.

לאחר שמבינים את המבנה החושי האחראי על תפיסת ה"אמת", משתילים סיפור (זיכרון), שהיה יכול להתרחש לפני האירוע וכאילו ו"מלבישים" עליו את ה"אמת" ובכך הוא נחווה כמציאות.

שיטת אימון NLP

השיטה בנויה על ההבנה כי המוח מגיב למציאות ממשית וגם למחשבות על המציאות.

המוח אינו מסוגל להבחין בין הסיפור שאנו מספרים לעצמנו על המציאות שחווינו לבין המציאות אותה אנו באמת קולטים. במילים פשוטות אין דבר כזה מציאות אובייקטיבית. משום שלעולם היא תחווה אחרת אצל אנשים שונים.

הנחת היסוד ב-NLP היא שאת המציאות, כלומר את שלל הגירויים החיצוניים אנחנו קולטים דרך החושים העיקריים: ראיה, שמיעה, תחושה, טעם וריח, אנו מתרגמים ורושמים בתוך המוח.

המידע מעובד ונרשם במסדרונות  נוירולוגיים, שיוצרים ייצוגים פנימיים. הייצוגים הללו הם למעשה מה שאנו מכנים זיכרונות.

הזיכרונות שלנו בנויים אם כן מתמונות, קולות, תחושות, טעמים וריחות, שעוברים עיבוד שבעקיבותם נוצרים רגשות שיוצרים בנו אמונות, ומשפיעים על אופן קבלת ההחלטות שלנו.

אם נשנה משהו ממרכיבי המפה המייצגת במוחנו אירוע מסוים, לבטח תשתנה גם ההרגשה שלנו לגביו וכשההרגשה משתנה, משתנות גם הפעולות שאנו עושים.

שיטת ה-NLP מחלקת את ההתנהגות שלנו למספר רבדים:

·    ברובד הראשון אנו קולטים את המציאות כפי שהיא נתפסת על ידי החושים.
·    ברובד השני אנו מתרגמים את החוויה לשפה הפנימית.
·    ברובד השלישי אנו יוצרים תקשורת עם עצמנו ועם אחרים כתוצאה שהדרך הארוכה שעברה החוויה.

מדוע ה-NLP אפקטיבי כל-כך?

כוחה של השיטה, מצוי בשילובם של שלושה מרכיבים עיקריים: המרכיב העצבי, הלשוני (האופנים בהם אנו מנסחים דברים לעצמנו ולאחרים)
והתכנות, שהוא ארגון תוצאות הניתוח של הפעילות המוחית והלשונית שכוללת את גדרת המטרות ותכנון הדרכים להשגתן.

כיום משתמשים בשיטת ה NLP למטרות רבות כמו: תחום האימון האישי, אימון עסקי, קורסים למכירות ושווק, לימודי משא ומתן, ייעול תקשורת בין צוותי עבודה, ספורט ועוד.

מתחילים מההבנה כי כל המשאבים להצלחה שינוי דפוסים קיימים בנו, אך לעיתים אנו כלל לא מודעים לכך!

אדם שעובר את הטיפול בשיטה, משיג גמישות מחשבתית, רגשית והתנהגותית. אדם מקבל כלים המאפשרים לו בחירה מתוך מגוון אפשרויות.

תפקיד מאמן בשיטת  ה– NLP לחבר מחדש את האדם למשאביו ולהנחות אותו להגיע למטרה.

באילו מצבים  NLP יכול לעזור?

ובכן, להמון דברים: שינוי קריירה, משברים בזוגיות, מציאת זוגיות, דימוי עצמי נמוך, יציאה מטראומות וחדרות, התמכרויות, תלותיות, פתרון קונפליקטים ועוד.

לימודי הסמכה לעיסוק ב NLP

ההסמכה הבסיסית לעיסוק ב NLP נקראת NLP PRACTITIONER. הסמכת ההמשך נקראית NLP MASTER PRACTITIONER וההכשרה הגבוהה ביותר היא NLP TRAINER'S TRAINIG והיא זו שמסמיכה ללמד את השיטה ולהעניק תעודות של שתי ההסמכות הנמוכות יותר.

בישראל קיימים מספר בתי ספר המקיימים קורסי הכשרת NLP ברמות השונות. במכללות מסויימות ההכשרה הבסיסית נמשכת כשנה, אולם קיימים גם קורסים ממוקדים להסמכת NLP ב 58 שעות בלבד.

ראו גם:

טיפול בדיכאון באמצעות NLP דימיון מודרך.

אזורי עבודה:
התקשרו עכשיו!
פורטל אימון אישי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!