מהו הליך גישור?

גישורגישור הינה טכניקה ליישוב סכסוכים על ידי גורם חיצוני נטרלי, מקצועי ומיומן. המגשר הוא אשר יודע לכוון ולשאול את השאלות הנכונות ולהוביל את שני הצדדים, תוך מתן כבוד לכל צד ובעזרת משא ומתן, אל פתרון יצירתי המקובל על דעתם.

למי נועד הליך הגישור?

בין אם מדובר בשותפים עסקיים או שותפים לחיים –  לא תמיד צריך שההיפרדות תעבור בין כותלי בית המשפט. דוגמה טובה לכך היא בקרב בני זוג רבים שמחליטים להיפרד, שוכחים את הכבוד והאהבה שהייתה בתחילת הקשר והריבים לא מאחרים לבוא. במצב כזה המגשר מסייע גם באימון משפחתי.

רבים מהזוגות שוכחים שגם כאשר נפרדים או מתגרשים הרבים מהאינטרסים המשותפים עומדים בעינם, כמו למשל הילדים, הבית, כסף, ריהוט משותף, חברים משותפים ועוד.

גישור הוא כלי טוב ליישב סכסוכים מבלי להגיע לסחבת משפטית. הגישור עוזר לזוגות להיזכר באותם אינטרסים משותפים תוך שימת דגש על ניהול דו שיח מכובד, המושתת על ערכי סבלנות, סובלנות והקשבה אמיתית.

התהליך מפגיש בין שני צדדים מסוכסכים אשר מסכימים לנסות ולהגיע לפתרון מתקבל על הדעת של שניהם. בעזרת המגשר לומד כל צד מה הם האינטרסים האמיתיים של הצד השני. הצדדים לומדים לשים את הרגשות השליליים בצד ולנסות להקשיב ולהבין באמת את הצד  השני.

גישור מיישב מגוון סכסוכים רחב

בעזרת גישור ניתן לפתור סוגי סכסוכים רבים. סכסוכים בין בני הזוג, גירושין, סכסוכים בין שכנים, בין הורים לילדים, בין עובד למעביד ועוד. המגשר הינו אדם מיומן, מקצועי אשר עבר קורס גישור ואינו מעורב אישית בפרשה ועל כן יכול לשמש כצד שלישי, אובייקטיבי ונטרלי.

גישור פונה לתחומים רבים בחיינו: תחום המשפחה, גירושין, התחום העסקי והתחום הכלכלי. גישור יכול לבנות הסכמים בין בני אדם כגון הסכמים לחיים משותפים או בניית הסכמים ארגוניים גדולים.

מטרת הגישור:

מטרת הליך הגישור היא למצוא פתרון לסכסוך ולהגיע  להסכם שיספק את שני הצדדים. הגישור מלמד את הצדדים להקשיב ולהביע את עצמם בצורה נכונה. נושא זה חשוב במיוחד כאשר מדובר בבני זוג שנפרדים ויש להם ילדים משותפים. במצב זה פרידה מכובדת והסכם המקובל על שני הצדדים יכול לעזור לילדים לעבור את הגירושין בצורה פחות טראומטית.

גישור יכול לקצר את ההליך המשפטי הארוך והמייגע הכרוך בגירושין. יש לזכור שסכסוכים בבתי המשפט נערכים באמצעותם של עורכי הדין ולא בהידברות אמיתית של שני הצדדים. יתרה מכך, גירושין בבית משפט יכול להפוך לנושא גדול אשר נוטה לערב בני משפחה נוספים ובמיוחד לגרום לטראומה נוספת לילדים. לכן, גישור הינו פתרון סכסוכים שחוסך גם זמן, כסף ובמיוחד מעורבות מיותרת של בני המשפחה והילדים.

לימודי גישור

לימודי גישור מיועדים לעורכי דין, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים ולכל מי שמעוניין ללמוד על דרכי משא ומתן שונים. בבית ספר ללימודי גישור לומדים כיצד להגיע לפתרונות יצירתיים.

הכוונה, להגדיל את מרחב הפתרונות ממקומות שהיו צרים ולא מספקים קודם, למקומות גדולים שבהם נמצא הפתרון.  לנהל משא ומתן נכון ומכבד. כלומר, לרכוש כלים  להכוונת הצדדים המסוכסכים להגיע להידברות ולהקשבה.

זאת ועוד, כלים אלה מובילים את המגשר ואת הצדדים המסוכסכים למצב שנקרא בשפה המקצועית
" Win- Win " שבו הצדדים יוצאים נשכרים. בלימודי גישור מתרכזים בעיקר במאפייני הגישור המשפחתי, העסקי או הסביבתי ובהליכים המשפטיים הקשורים בכל אחד מסוגיו.

במהלך הלימודים נרכשים כלים המאפשרים להתמודד עם מגוון רגעי משבר בגישור, כגון, רגשות סוערים שצפים במהלך ההדברות, הפיכת רגשות שליליים לרגשות חיוביים שיתרמו לתהליך ולא "יתקעו" אותו.
גישור הוא מקצוע מרתק המאפשר  לצדדים מסוכסכים להגיע לפתרון שנסתר מעניהם. רגע יישוב הסכסוך יגרום לסיפוק והנאה מרובה הן למגשר והן לצדדים.

אולי יעניין אותך גם:

גירושין בהסכמה, כי אם זה ייגמר, נגמור את זה יפה

איילה אילנה גבאי

איילה אילנה גבאי

איילה אילנה גבאי קוצ'רינג ומטפלת ב-Nlp/ אימון וטיפול משולב וממוקד. העלאת הביטחון והדימוי העצמי

התקשרו עכשיו!
פורטל אימון אישי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!